Norsk Hagedamforening

Velkommen til Norsk Hagedamforening! 🌿🐠
Vi er glade for at du har funnet veien hit, og vi håper du vil trives i vårt fellesskap. Som registrert bruker kan du umiddelbart delta i diskusjoner, dele dine erfaringer, stille spørsmål og poste tråder om alt som har med hagedammer å gjøre.
Hvis du i tillegg blir medlem av Norsk Hagedamforening, får du tilgang til eksklusive medlemsfordeler som rabatter hos våre samarbeidspartnere, spesialtilbud på produkter, og invitasjoner til arrangementer og kurs.

Registrer deg i dag og bli en del av vårt engasjerte hagedam-miljø! Vi ser frem til å høre fra deg!

Harald T sin innedam

bert

Well-known member
Tenkte å fortelle litt om Harald sin innedam, denne har blitt, ikke bare en flott innedam , men også en forsøksdam i fht vekst , fiskemengde , lys-farge-temp problematikk og ikke minst foringsforsøk kontra filtrering vannkvalitet. Dammen består av 2 enheter på henholdsvis 20.000 l og 4000l samt et samlet filter volum 8000l herav 6000l synkekammer, sive, en bead, et 4 kammer filter 2x75w uvc samt 4 kw varme og tilslutt 1000l x2 beveglig K1 med ca 500-600l k1 luft nok;) pr i dag er det ca 110 fisk i anlegget fra 25-75 cm temp ligger på ca 25 g og det fores 5g daglig, eksempeler på vekst er VHQ goshiki 35 cm 6 mnd senere 55cm D sanke 15 cm mai -09 idag ca 50cm kohakuer thastiate 25cm mai -09 ca 60 cm idag, det skal også sies at det i denne dammen går de 12 VHQ sakai fiskene endel av dem har passert 50 cm allrede.:) Endel har sett dammen men for de andre skal jeg prøve å få Harald til å følge opp med bilder og ytterlige komentarer.
 
Filtrering

kjenner ikke alle koi anlegg rundt omkring i dette land,men skal man bygge filter selv virker hamar være et kjempe sted og få tips og se løsninger ,får nok ta flere turer dit,og tips om foring og vekst høres utrolig spennende ut og
 
Imponert

Jeg tar av meg hatten for den veksten.
Hvis noen av disse sakai koiene er over 50cm nå, (ca 18 måneder gamle) passeres 1 meter ved 7 års alder ifølge en bok jeg har :-)
Dette er jo ikke hvilken som helst kasse med koi heller. Mener det var den mest eksklusive kassa som fantes i listen hos ornafish i sommer.
Jeg ser gjerne igjen bilder av disse nå.
Den goshikien, er det en fra Koda ? Kodas fisker er ikke kjent for ekstrem vekst så dette er ganske vilt ;).
Er det den, er jo denne et år eldre da.

Du har ikke sakt noe om for typene som er brukt .
Etter hva jeg har fått med meg er det vel brukt flere soter og merker, men er det kun foret med pelets eller har dere laget for også ?

Hvor mye vann byttes pr uke ?
Så han hadde lagt opp kraftig tilførsel;)

Du får be han bremse nå ellers får han ikke plass til fiskene han skal plukke i uke 12:cool:
 
Sist redigert:
Det er koda vhq som var 35cm nisai den ene har tatt av skikkelig og det er nok flere av sakai fiskene som ligger rundt 50cm, vannbytte er så som så , men går med en del ved filter rens, når det gjelder for har det blitt brukt litt av alle typer dvs hikari, fd for, colombo, koi nutri, det en ser mest forskell på er avfallsmengden, når det gjelder vekst er det ikke store forskjellen den er jevn, nitrat har vært høy hele tiden, så det kan ikke bety all verden når en ser på veksten, ph ligger på 6.0-6.5 noe lavt men vansklig og få den høyere med alt avfallet, det var også et problem med grumsete vann, det fores ca 1,2 kilo pr dag, det var da vi tenkte stille sone ny modell vi satte 6x 1000 l tanker på rekke med innløp lavt, utløp noe høyere på noen dager klarnet vannet opp utrolig virkning, kan nå se ei knapp nål på bunn 2m dybde :) bakdelen er sky fisk som får nok mat og ikke veldig intr når andre enn harald er til stede:eviltongue: når det er sagt går vekst fiskene her og vinneren er nok et sted mellom 45-48 cm mens den som ikke vokste er 25-28 cm enda så forskjeller er det ,genetikk er nok viktigst:) til ivrige koi eiere tas det imot besøk på en ellers stille tid for dam.:rolleyes:
 
Sist redigert:
Når det gjelder vekst og genetikk er det jo forsket mye på dette når det gjelder mennesker. Og der ser man det helt klart at genene bestemmer hvor store vi blir.
Hvis man tenker etter ser vi jo det ganske tydlig hos oss, unger av høye foreldre blir høye.
I min egen familie finnes det få menn over 180cm, og det tror jeg kke kommer av for lite proteiner i maten vår :D Her er nok genetikken ute og spiller en stor rolle.
Laks og vekst er det og forsket mye på, fordi det betyr mye rent økonomisk. Der har man avlet frem stammer som vokser 2-3 ganger så raskt som vanlig laks.
Så det burde vel ikke være overaskende om vekst på koi og bestemmes mye av genene.
Men siden få holder koi under så optimale forhold som Harald gjør i sin innedam, vil nok veksten hos de fleste koi bestemmes mer av miljøet enn genene.
Men denne dammen er jo et eksemplel på hvordan man kan få hurtig vekst på fiskene selv om vinteren.
Men det spør om ikke fiskene etter en vinter innendørs her vil oppfatte den norske sommeren ute, som vintersessongen og snu årsrytmen i kroppen? Begynner å leke når de kommer inn på høsten, og slutter å spise når de blir sluppet ut om våren? :-)
 
Helt konkret til det siste så vil vi senke tempen inne og varme opp ute (12 kw) når fiskene skal ut i første omgang blir det utvalgte hunner og hanner, om vi får til i 2 puljer kohaku, så showa, så får vi se hva det blir av det. i år vokste det opp ca 150 yngel i dammen da med stor fisk tilstede hele tida ,vi tenker og fjerne foreldrene etter endt lek slik at yngelen får en ufarlig start. Steinsetting med endel planter rundt i kanten gjør at yngelen er godt beskyttet.:D
 
I innedammen en 3 kw og en 1kw er i tillegg 5 x 400w metallhalogen 12500k og avfuktere er det ikke noe problem og holde varmen i vannet, ute er det 3 fas 12 kw bassengvarmer. denne er til hjelp om vår sommer n, men på vinteren er det for lite i fjor feks klarte vi ikke å holde dammen isfri vanntemp ned mot 2g.:) itillegg er vegger i den store dammen er fullisolert med 500kg styrofom, så varmen holder seg i vannet ja
 
Sist redigert:
Ja da er vi ferdige med måling av fisk hos Harald vi benyttet sjansen da det måtte gjøres et kraftig vann bytte etter ph dropp den var nede på ca 5 på tross av endel skjellsand i et beveglig k1 filter , så det må nok mye mer til for å holde ph n oppe på brukbart nivå , vi skal dobbelt sjekke målere så en er helt sikker.:) noen mål før bilder mano kohaku nisai pluss 57 cm sakai vhq den lengste 51 cm 18 mnd goshiki koda vhq 56 cm var 35 ved import mai vekstfisk vinner er nå 47.5 cm altså pluss 10 cm siden måling i september, bider kommer etter hvert.:)
 
minste goshiki fra Kodahttp://norskhagedamforening.no/asset.php?fid=2667&uid=252&d=1326037255
 

Vedlegg

  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    79,5 KB · Sett: 95
Vi målte også vehttp://norskhagedamforening.no/asset.php?fid=2669&uid=252&d=1326038640kstfisken til bertil. utrolige 47cm. Det vil si 10 cm mer siden september
 

Vedlegg

  • vekstfisk bertil.jpg
    vekstfisk bertil.jpg
    82 KB · Sett: 84
Vi målte også vehttp://norskhagedamforening.no/asset.php?fid=2669&uid=252&d=1326038640kstfisken til bertil. utrolige 47cm. Det vil si 10 cm mer siden september

Vokser bra i inne-dammen ;)Ser ut som den har en skikkelig nakke på den også, bak hodet:D
 
Minste goshiki hann 50 cm, største 56 cm Harald det er en hunn og vekstfisken er nok også en hunn ,men jeg kan ta feil :)
 
Tilbake
Topp